Посетете ја новата веб страна на МИА
АБНА

Завршена е кулата за новиот 1,5-метарски телескоп во Националната астрономска лабораторија во Рожен

Во текот на последните месеци во НАО Рожен се извршија активностите за подготовка на основата на телескопот. На крајот на 2021 година беше извршен геолошки преглед и геодетско мерење на локацијата избрана за телескопот. По изработката на архитектонско-градежниот проект на телескопската кула и обезбедениот градежен надзор на локацијата, проектот беше договорен со електропреносната компанија ЕВН и со Регионалниот инспекторат за заштита на животната средина во Смолјан, а општина Чепеларе ја издаде неопходна дозвола за градба.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close