Посетете ја новата веб страна на МИА
0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Жиру стана најдобар стрелец на Франција

Напаѓачот Оливие Жиру го собори рекордот на францускиот национален тим по постигнати голови.

Доха, 4 декември 2022 (МИА) – Напаѓачот Оливие Жиру го собори рекордот на францускиот национален тим по постигнати голови.

Фудбалерот кој игра за Милан го отвори резултатот на денешниот осминафинален натпревар на Светското првенство против Полска во 44. минута.

Жиру сега има 52 гола за националниот тим. Тој го надмина достигнувањето на Тиери Анри.

Франција води на полувреме против Полска со 1:0. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close