БалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

ЕЦХР: Турција треба да го измени законот за навреда на претседателот

Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР) денеска ја повика Турција да го измени законот за навреда на претседателот, според кој се гонат десетици илјади луѓе и пресуди дека притворот на човекот кој преку карикатура го навреди Реџеп Таип Ердоган, според тој закон, претставува кршење на неговото право на слобода на изразување.

Back to top button
Close
Close