ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

ЕУ ќе и се спротивстави на Кина со иницијативата Глобална порта од 300 милијарди евра

Европската комисија денеска ја претстави стратегијата за поврзување наречена „Глобална порта“, која предвидува инвестирање до 300 милијарди евра во јавни и приватни фондови во инфраструктурни проекти ширум светот до 2027 година, како одговор на кинеската иницијатива „Еден појас, еден пат“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close