0_Web_АктуелноАнализаБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерДописници МКДЕкономијаОпштество

Енергетската криза предизвик за кумановските јавни претпријатија

Први за енергетската криза алармираа надлежните од ЈП „Куманово-Гас“ кои кажаа дека цената на гасот е зголемена за над 200 проценти, поради што дел од покрупните потрошувачи, но и домаќинства од Куманово кои се затоплуваа на гас почнаа да се префрлуваат на електрична енергија или екстралесно масло за затоплување. Домот за стари лица „Зафир Сајто“, библиотеката „Тане Георгиевски“, две детски градинки, неколку индивидуални семејни куќи, се откажале од гасот како начин на затоплување и се префрлиле на други енергенти.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close