0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

ЕК: Северна Македонија продолжува да ги исполнува одредниците за визна либерализација

Спогодбата за стабилизација и асоцијација (САА) со ЕУ, потпишана во 2001 година, ја поставува рамката за односите на Северна Македонија со ЕУ и вклучува политички, економски и технички дијалози. Во текот на извештајниот период експертите се состанале во седум Поткомитети и една Специјална група. Комитетот за стабилизација и асоцијација, пак, се одржа во јуни 2021 година со фокус на разговорите на одлуката за отворање на пристапните преговори и постигнатиот напредок во унапредувањето на реформите, особено во областите на основите и зајакнувањето на добрососедските односи, нотира Извештајот на ЕК за земјава.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close