0_Web_Насловна-слајдерБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономијаМакедонија.Слајдер

ЕК: Останува низок квалитетот на транспортната инфраструктура и трговската логистика

На трансевропскиот патен Коридор 8 му треба значителна надградба на ниво на автопат. Во јуни 2021 година, вториот рок за завршување на изградбата на автопатот Кичево-Охрид беше пролонгиран. Изградбата на железничкиот Коридор 8 кон Бугарија се соочува со значителни одложувања. Надградбата на прекуграничните железнички врски и олеснувањето на премините на железничкиот Коридор 10 се одвиваат со задоцнување Заедничката железничка гранична станица со Србија кај Табановце се уште е во фаза на планирање. Одржувањето и услугата на регионалните и локалните патишта и железничките системи треба да се подобрат, се наведува во Извештајот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close