0_Web_Насловна-слајдерЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

ЕЕА: Поголемиот дел од жителите на големите европски градови вдишуваат опасно загаден воздух

Британските медиуми пренесуваат дека околу 97 отсто од урбаното население во ЕУ во 2019 година било изложено на повисоки нивоа на фини честички во воздухот отколку што е препорачано од Светската здравствена организација, а 94 отсто од нив биле изложени на повисоки нивоа на азотен оксид.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close