0_Спорт.ПорталКошаркаСпорт

Една победа го дели Бостон од големото финале во плејофот на НБА-лигата

Кошаркарите на Бостон селтикс ноќеска забележаа победа на гостувањето кај Мајами хит со 93:80 во петтиот натпревар од финалната серија во Источната конференција на НБА-плејофот.

Мајами, 26 мај 2022 (МИА) – Кошаркарите на Бостон селтикс ноќеска забележаа победа на гостувањето кај Мајами хит со 93:80 во петтиот натпревар од финалната серија во Источната конференција на НБА-плејофот.

Селтикс по овој триумф поведоа со 3:2 во серијата прв до четири победи.

Тандемот Џејлен Браун – Џејсон Тејтум ја предводеа својата екипа со 25, односно 22 уфрлени поени. Тејтум на 22 коша додаде и 12 скока и девет асистенции и само едно додавање го делеше од трипл-дабл.

Во домашниот тим најефикасен беше Бем Адебајо со 18 поени, оствари и 10 скока за дабл-дабл ефект.

Следниот меч во серијата е закажа за сабота во Бостон.

Во финалето на Западната конференција, Голден Стејт води против Далас маверикс со 3:1. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close