0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталВидео изјаваМакедонија.СлајдерМИА ИстражуваОпштествоТема

Една година од ланските пожари, надлежните тврдат поуката извлечена, а огнот „под контрола“

Во сите култури и кај сите народи постои култ кон шумата, кој будел восхит и страв и поттикнувал мисла дека шумата има необјаснива моќ и сила. Минатата година на 2 август избувнаа повеќе пожари што, според  народното верување, веќе „сме ја предизвикале моќта на шумата“. Ланските пожари најмногу го зафатија Пијанечко-малешевскиот регион каде, покрај шумите, жителите од крајниот исток на државава беа погодени по личните материјални добра, изгореа куќи, крупен и ситен добиток, пчелини семејства. Годинава повторно шумски пожари, повторно опасност од ширење на огновите кон домовите, повторно ангажирање дополнителни човечки ресурси, надлетување и гаснење со хеликоптери и авиони, трошоци, но надлежните тврдат - ја извекле поуката, а „огнот е под контрола“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close