0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталДописници СветМакедонија.СлајдерПолитика

Евродипломат: Одлуката во ЕУ за Северна Македонија зависи од земјите членки и волјата на партнерите

На брифинг денеска во Брисел, висок дипломат од земја членка не сакаше да шпекулира за шансите до декември да се деблокира состојбата за Северна Македонија и конечно ЕУ да го исполни ветувањето, дадено во март 2020, дека земјата, заедно со Албанија, треба да ја одржат првата Меѓувладина конференција со ЕУ и со тоа да ги започнат формално преговорите за членство во ЕУ.

Back to top button
Close
Close