0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Душарм: Во последните две години Народната банка оствари исклучителни успеси во сферата на статистиката

Народната банка се вбројува меѓу централните банки кои, и покрај пандемијата, без прекин ја унапредуваат својата статистика. Статистичките податоци што ги објавува Народната банка се усогласени со највисоките меѓународни стандарди што ги исполнуваат само 26 земји во светот, истакна директорот на Одделот за статистика на Меѓународниот монетарен фонд Луј Марк Душарм на состанокот со тимот на Народната банка предводен од гувернерката Анита Ангеловска- Бежоска во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд и Светска банка.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close