БалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

Дури 60 отсто од политичарките во БиХ искусиле некоја форма на насилство

Мораме да признаеме и препознаеме дека насилството врз жените во јавниот живот е сериозен проблем и има сериозни последици. Жените избираат да не се кандидираат, се повлекуваат од јавните настапи; бришат профили на социјалните мрежи и имаат сериозни здравствени проблеми. Во БиХ, 60 отсто од политичарките доживеале некаков облик на насилство, а речиси половина од нив го искусиле токму затоа што се жени, рече Дејвид Саундерс, претставник на „ UN Women“ во БиХ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close