0_Македонија.ПорталВидео изјаваЛокални избори 2021ПолитикаПолитички партии

ДИК: До 11 часот излезноста 10.22 проценти

Од вкупно обработени 2.544, односно 73,1 проценти од избирачките места на денешните Локални избори до 11 часот гласале вкупно 135 906 гласачи, односно 10,22 проценти, соопшти на денешната прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисија (ДИК) Љупка Гугучевска.

Скопје, 17 октомври 2021 (МИА) – Од вкупно обработени 2.544, односно 73,1 проценти од избирачките места на денешните Локални избори до 11 часот гласале вкупно 135 906 гласачи, односно 10,22 проценти, соопшти на денешната прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисија (ДИК) Љупка Гугучевска.

Општини со најголема излезност на граѓаните се Новаци каде до 11 часот на гласање излегле 25,84 отсто, по што следат Крива Паланка  со 20,44 проценти, Вевчани  со 18,61 процент, Лозово со 17.51 отсто…

Најмала излезност до 11 часот има во Врапчиште со 4,92 проценти. мд/лв/

Таг
Back to top button
Close
Close