0_Спорт.ПорталСпортСпорт.СлајдерФудбал

Де Јонг не сака да ја напушти Барселона поради Манчестер јунајтед

Играчот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг не сака да го напушти каталонскиот клуб и да се пресели во Англија. Манчестер јунајтед е активно заинтересиран за холандскиот фудбалер.

Барселона, 26 јуни 2022 (МИА) – Играчот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг не сака да го напушти каталонскиот клуб и да се пресели во Англија. Манчестер јунајтед е активно заинтересиран за холандскиот фудбалер.

Според „Cadena SER“ Каталонците се принудени да го продадат Де Јонг за да ја подобрат финансиската состојба. Цената на играчот е 80 милиони евра.

Претходно беше објавено дека англискиот клуб се надева дека Барселона ќе ја намали цената на фудбалерот. Самиот играч не даде согласност за трансферот.

Де Јонг минатата сезона забележа 46 настапи за Барселона, постигнува четири гола и пет асистенции.

Актуелниот договор на Де Јонг со Барселона е со важност до 30 јуни 2026 година. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close