0_Web_Насловна-слајдерБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Дендиас: Европејците треба да им понудат јасна пристапна перспектива на земјите од Западен Балкан

Сакаме европска перспектива за Западен Балкан и на сите актери јасно им кажуваме дека треба да ги зголемат нивните напори. Европејците треба да им понудат јасна пристапна перспектива на земјите од Западен Балкан, порача министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас од Лондон, во обраќањето на настанот „Зајакнување на безбедноста и стабилноста во Европа и Медитеранот“ организиран од Кралскиот институтот за одбрана и безбедност, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close