БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Грција набавува три француски фрегати, потпишан Договор за стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка (ДПЛ)

Набавка на три модерни француски фрегати „Belharra“ содржи Договорот за воспоставување стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка меѓу Франција и Грција, што утрово во Париз го потпишаа министрите за надворешни работи и за одбрана на двете земји, во присуство на францускиот претседател Емануел Макрон и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close