ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Грушко: Приемот на Финска и Шведска во НАТО ја комплицира ситуацијата во регионот на Балтичко Море

Ако ја следиме логиката на мадридските одлуки, тогаш откако пристапувањето ќе биде финализирано, НАТО ќе почне да зборува дека најголема ранливост има на руско-финската граница, која мора да се заштити, а тоа се 1.300 километри, па затоа ќе биде потребно распоредување на трупи, оружје, итн, рече Грушко во текот на разговорот во Меѓународниот клуб Валдај, пренесе Тасс.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close