СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Градското собрание на Њујорк ја отстранува статуата на Џеферсон – еден од татковците на нацијата, но и робовладетел

Статуата на Томас Џеферсон, еден од основачите на САД и автор на Декларацијата за независност, ќе биде отстранета од Градското собрание во Њујорк, бидејќи Џеферсон бил робовладетел. Статуата беше поставена во салата на Градското собрание пред повеќе од еден век.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close