0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Гир: Целта е да се отворат преговорите до декември, и таа цел не се менува

Кога говориме дека реформите се во интерес на граѓаните тоа не е реторика. Целта е да се отворат преговори што поскоро во надеж дека тоа ќе биде до декември и таа цел не се менува. Граѓаните сакаат да видат зајакнување на владеење на правото, сакаат намалување на корупцијата, чист воздух, просперитет, така што сметам дека ова не е само реторика, туку е важно, изјави евроамбасадорот Дејвид Гир во одговор на новинарско прашање дали Комисијата има план што потоа доколку не се отворат преговори со С Македонија и Албанија, или ќе се задржат на реториката дека реформите се прават во интерес на граѓаните.

Back to top button
Close
Close