0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДКултураКултура.ПорталМакедонија.СлајдерМИА ИстражуваОпштествоТема

Геологијата и археологијата потврдија, стариот дел на Охрид бил остров, Охридското Езеро пошироко

Стариот дел на Охрид или антички Линхидос бил остров во периодот од доцното бронзено време до доаѓањето на Римјаните. Тоа го покажуваат геолошките и археолошките истражувања направени во рамки на петгодишниот проект „Погранични студии, истражувања на идентитетите и културните контакти во пограничниот регион на Античка Македонија“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close