0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталДописници СветПолитика

„Галуп“: За над 70 отсто бугарски граѓани поважно е решавање на односите Скопје-Софија од зачленувањето на земјава во ЕУ

Над 70 отсто од бугарските граѓани го сметаат за приоритет решавањето на односите на Скопје со Софија, а не патот на Северна Македонија кон Европската Унија. Најмладите и различните малцински групи се малку подистанцирани од темата, покажуваат податоците на истражувањето на „Галуп Интернешнл Балкан“, пренесе БНР.  Истражувањето е спроведено „лице в лице“ со таблети во периодот од 25 ноември до 3 декември, меѓу 803 полнолетни бугарски граѓани.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close