0_Македонија.ПорталКултураКултура.ПорталКултура.СлајдерОпштество

Врачена наградата „Прозарт” на Мирча Картареску

На третиот ден на Интернационалниот фестивал „ПРОЗА Балкан" вечерва во Скопје му беше врачена наградата „Прозарт" на годинешниот лауреат - романскиот писател Мирча Картареску.  Романскиот писател е награден за особен авторски придонес кон балканската литература. Лауреаторот Картареску изрази благодарност за наградата. Тој посочи дека да се биде добитник на една ваква награда претставува голема радост. Наградата, како што рече, секогаш го мотивира да продолжи со пишување.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close