БизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Во јануари и февруари извезени стоки во вредност од 1,216 милијарди евра

Во првите два месеца од годинава од земјава вкупно се извезени стоки во вредност од 75,047 милијарди денари или 1,216 милијарди евра што е зголемувањеза 13,5 отсто во споредба со истиот период од минатата година. Во истиот период во земјава се увезени стоки во вредност од 110,32 милијарди денари или 1,788 милијарди евра, односно за 30,6 отсто повеќе отколку за првите два месеца од 2021 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close