Дописници МКДОпштински вести

Во штипскиот ковид – центар починаа две лица од Радовиш и Подареш

Две лица на возраст од 51 и 79 години од Радовиш и селото Подареш заболени од Ковид-19 починаа во ковид - центарот во Штип.

Штип, 27 ноември 2021 (МИА) – Две лица на возраст од 51 и 79 години од Радовиш и селото Подареш заболени од Ковид-19 починаа во ковид – центарот во Штип.

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска во извештајот наведува дека се намалува бројот на хоспитализирани пациенти. Во инфективното одделение се лекуваат 39, а на Кожното одделени еден пациент, но загрижува тоа што 33 пациенти се на постојана кислородна поддршка.

Притисокот за болничко лекување е намален, па во овој ковид – центар сега слободни места има за 30 пациенти. Во 11 општини во Брегалничкиот регион има 776 активни случаи, од кои најмногу над 200 има во Штип и Кочани, па следува Делчево, додека во останатите општини бројките се двоцифрени. вдј/рп/

Back to top button
Close
Close