БизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Во тек е реализација на големи енергетски проекти од обновливи извори на енергија, најави Ковачевски

Владата навреме почна да ја следи енергетската криза и веднаш презеде мерки за ублажување на последиците врз граѓаните. Уште во првата половина на минатата година го намаливме ДДВ-то на цената на струјата на 5отсто и го регулиравме пазарот на мало за снабдување со електрична енергија и затоа немавме ценовен шок како што има во повеќето европски земји. Ова вечерва го изјави премиерот Димитар Ковачевски во интервју за националниот радиодифузен сервис.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close