0_Спорт.ПорталОстанатоСпорт.Слајдер

Во тековната сезона, Верстапен заврши 469 круга како лидер во трките, повеќе од сите други возачи заедно

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен е рангиран на прво место по бројот на кругови на Гран при, што ги помина како лидер на трките во досегашниот дел од сезоната 2021.

Лондон, 14 октомври 2021 (МИА) – Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен е рангиран на прво место по бројот на кругови на Гран при, што ги помина како лидер на трките во досегашниот дел од сезоната 2021.

Во тековното првенство, Верстапен ги предводеше трки во 469 круга. Според овој индикатор, Верстапен е пред сите други Формула 1 пилоти заедно, кои се најдоа на лидерската позиција.

Во текот на оваа сезона, како лидер на трката, покрај Верстапен, беа уште 10 возачи: Луис Хамилтон, Валтери Ботас, Естебан Окон, Шарл Леклер, Даниел Рикардо, Серхио Перез, Ландо Норис, Карлос Сајнц, Себастијан Фетел и Фернандо Алонсо.

Вкупно, овие 10 возачи водеа 465 круга – 4 круга помалку од Верстапен. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close