0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ-претставници со поддршка за старт на преговорите

На два дена пред завршувањето на француското претседателство со ЕУ, властите на земјава вчера информираа дека нема нови моменти во однос на нацрт-верзијата на предлогот на Франција за повлекување на бугарското вето на нашиот евроинтеграциски пат, но порачаа дека остануваме целосно посветени на спроведување на реформите и задржување на европскиот курс на државата. Во исто време, претставници на ЕУ порачаа дека Унијата останува со Северна Македонија и дека во сечиј интерес е преговорите на земјата да почнат сега.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close