Дописници МКДОпштински вести

Во Кавадарци 10 општински јавни установи добиваат струја од сонцето

Во Кавадарци 10 општински јавни установи добиваат струја од сонцето, информираше денеска кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

Кавадарци, 18 август 2022 (МИА) – Во Кавадарци 10 општински јавни установи добиваат струја од сонцето, информираше денеска кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.
-Локалната самоуправа Кавадарци во потполност  ја заврши првата фаза од проектот за инсталација на фото-напонски панели поставени на 10 јавни установи. Станува збор за мошне важен проект. Инвестирсните финансиски средства во овој значаен  проект  ќе бидат вратени за една година, а јавните установи ќе користат електрична енергија од сонцето и ќе имаат заштеди, затоа што електрична енергија набавуваат на слободен пазар а таа е со многу високи цени, соопшти градоначалникот.
Јанчев нагласи дека панели за производство на електрична енергија од обновливи извори на енергија ќе се инсталираат и на други општински установи во општината Кавадарци. свд/дма/

Таг
Back to top button
Close
Close