АБНАБалкан

Во Велико Трново одбележани 114 години од објавувањето независност на Бугарија

Со преполна празнична поворка од Царевец до споменикот „Мајка Бугарија“ во Велико Трново беа одбележани 114 години од прогласувањето на независноста на Бугарија. Традиционално, старата престолнина е центарот на прославите, каде што на 22 септември 1908 година, кралот Фердинанд заедно со министрите од кабинетот на премиерот Александар Малинов го читаат манифестот за прогласување на бугарската независност.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close