Дописници МКДОпштински вести

Во Богомила поставена скулптура „воз“

Центарот за современа уметност од Скопје во рамки на проектот „Потреби за развој на заедниците" ја изработи и постави скулптурата „воз" во Богомила, изработена од вајарот Андреј Миневски. Скулптурата која е изработена од старо отпадно железо од Железница, односно од стари возови, е поставена на влезот на Богомила, меѓу двата моста - стариот камен Римски и новиот бетонски, информираат од Општина Чашка.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close