0_Web_АктуелноБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономијаОпштество

Владата донесе Уредба за распределба на приходите од ДДВ за општините за 2023 година

Согласно Уредбата, Министерството за финансии подготвува пресметки на распределба на приходите од данокот на додадена вредност наменети за општините, при што средствата од дотацијата се распределуваат на фиксен дел во износ од 3 милиони за сите општини и Градот Скопје и променлив дел кој се распределува според математичка формула во зависност од површината и бројот на жители и населени места во секоја општина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close