Дописници МКДОпштински вести

Василичарскиот обичај „Сурова“ одбележан во повеќе населби во Пијанец

Групи маскирани дечиња и годинава во предвечерието на христијанскиот празник Василица ги посетуваат домовите на домаќините во повеќе населби во Пијанец, пеејќи песни, како дел од обичајот „Сурова“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close