0_Web_Избор на уредникотВидео изјаваМакедонија.СлајдерПолитика

Бугарскиот премиер Петков пристигна во Скопје

Со церемонијален пречек пред Владата и со високи државни и воени почести  започна официјалната посета на државава на бугарската делегација предводена од премиерот Кирил Петков.

Скопје, 18 јануари 2022 (МИА) –  Со церемонијален пречек пред Владата и со високи државни и воени почести  започна официјалната посета на државава на бугарската делегација предводена од премиерот Кирил Петков.

 

Петков е придружуван од Кристиан Вигенин, заменик-претседател на Народното Собрание на Република Бугарија и бугарските министри за надворешни работи и за транспорт и врски, Теодора Генчовска и Николај Сабев.

Делегацијата ја пречекаа премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, министрите за надворешни работи и за транспорт и врски, Бујар Османи и Благој Бочварски, како и членови на Канцеларијата на претседателот на Владата и на Министерството за надворешни работи.

На аеродромот во Скопје владината делегација на Република Бугарија беше пречекана од министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Back to top button
Close
Close