БалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

Бугарија ќе биде домаќин на 30. Генерално собрание на АБНА-СЕ

Генералниот директор на БТА, Кирил Валчев, предложи темата да биде „Заедно за ВИСТИНАТА“ и за време на форумот во Бугарија да се дискутираат правилата за „Балканска соба за вести“ како заедничко место за вести од балканските земји. Валчев предложи новинските агенции од 12 -те балкански земји - членки на АБНА -СЕ секој ден да си испраќаат едни со други водечки вести од нивните земји, што потоа ќе бидат лиферувани од сите други агенции. Проектот за правилата ќе биде подготвен од триото агенции, сегашен, претходен и иден претседател на организацијата - Косово, Албанија и Бугарија - заедно со новата генерална секретарка на здружението, Бранка -Габриела Војводиќ, генерален директор на хрватската новинска агенција ХИНА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close