БалканСвет.Слајдер

Бугарија смета на 1,9 милијарда лева од Планот за обнова и одржливост за санирање на станбениот фонд

Нашата земја е во област со зголемен сеизмички ризик. Истовремено имаме огромен станбен фонд. За среќа, во најголем дел има цврста и сигурна конструкција, но проблемот е што повеќето од зградите се стари над 30 години. Дополнителна тешкотија при нивното реновирање е големиот процент на приватна сопственост. Затоа, сеизмичкото обезбедување и обновување зависи од илјадници луѓе со различни можности, интереси и социјален статус, кажа министерката и додаде дека државата, меѓутоа, нема да одбие постепено обновување на градежниот фонд на Бугарија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close