0_Web_АктуелноБалканБалкан.ПорталСвет.Слајдер

Бугарија го одбележува Денот на независноста

Дописникот на МИА од Софија потсети дека пред 113 години бугарскиот цар Фердинанд во Трново со манифест прогласи независност на Бугарија, со што се стави крај на нејзината зависност од Отоманската империја во финансиска и политичка смисла, останата од Берлинскиот конгрес 1878.  По обединувањето на 6 септември 1885 година, Бугарија веќе беше „де факто“ независна држава, но „де јуре“ ова се случи на 22 септември 1908 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close