СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Бразил планира да го запре нелегалното уништување на шумите до 2028 година

Во презентацијата што следеше по говорот на бразилскиот министер за животна средина Хоаким Леита се наведува дека планот е да се намали нелегалното уништување на шумите за 15 отсто до 2022 година секоја година до 2024 година, потоа за 40 отсто во текот на 2025 и 2026 година, за 50 отсто во 2027 година, за да целосно да се искорени во 2028 година, јави Си-Ен-Ен.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close