Дописници МКДОпштински вести

Блеснаа василичарските огнови во Кичево и дел од селата

Наспроти старата Нова година во Кичево и повеќето села во општината, запалени се василичарските огнови, каде со топла ракија, домашни колбаси и мезе го прославуваат пречекот на Василица. Во повеќето градски населби крај огнот на локалните жители друштво им прави и по некој музички оркестар, кој покрај огнот ги загрева присутните.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close