0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДМакедонија.СлајдерОпштествоТема

Битолски конгрес за албанската азбука

На 22 ноември 1908 година во Битола заврши заседавањето на учесниците на Битолски конгрес, кои едногласно ја прифатија одлуката на Комисијата за азбуката, која утврди унифицирана албанска азбука. Тоа е запишано во архивите, книгите, документите и мермерна плоча на куќата, кои сведочат за настанот од пред 114 години, инициран од битолскиот клуб „Башкими“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close