0_Спорт.ПорталОстанато

Биното: Се надеваме дека ќе му обезбедиме на Саинц нов мотор што е можно поскоро

Шефот на Ферари, Матија Биното изјави дека тимот се надева дека ќе го инсталира новиот мотор на болидот на Карлос Саинц што е можно поскоро.

Маранело, 28 септември 2021 (МИА) – Шефот на Ферари, Матија Биното изјави дека тимот се надева дека ќе го инсталира новиот мотор на болидот на Карлос Саинц што е можно поскоро.

– Со нетрпение очекуваме да му обезбедиме на Саинц нов мотор што е можно поскоро. Впрочем, ние веруваме дека тоа дава предност. Одлуката ќе биде донесена врз основа на карактеристиките на патеката, можностите за претекнување, истакна Биното.

Тој го сподели своето мислење за тоа како новиот мотор, веќе инсталиран на автомобилот на Шарл Леклер се покажа на руското Гран при.

– Погонскиот систем функционираше добро, во согласност со очекувањата. Мислам дека Леклер исто така забележа дека поддршката стана подобра. Така, ние сме задоволни од резултатот во контекст на перспективите за остатокот од сезоната. И стариот мотор не е толку лош, но има разлика помеѓу нив. Ако Карлос имаше нов мотор во Сочи, можеше да настапи уште подобро, додаде Биното.

На трката од Формула 1 шампионатот возена во неделата, Сајнц го освои 3. место, Леклер беше 15-ти. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close