0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономијаОпштество

Бесими: МФ не е адресата за протести на синдикатите, ниту институција која преговара со нив

Во ребалансот го има она што е дефинирано. Не можеме да предвидиме работи кои не се дефинирани. Дека е ветено нешто, тоа не можам да потврдам во однос на ребалансот, но дека се разговара, се разговара. Владата покажа само во 2022 година колку направи во однос на економско-социјалниот дијалог, како за минималната плата, така и за пензионерите и образованието. И со овој Синдикат преговорите се во тек, рече денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, одговорајќи на новинарско прашање во врска со барањето на ССМ за линеарно зголемување на платите.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close