0_Спорт.ПорталСпортТенис

Барти избори четвртфинале на Австралија опен

Првиот светски рекет во женскиот тенис, Ешли Барти се пласира во четвртфиналето на Грен слемот Австралија опен, откако денес ја совлада Аманда Анисимова со 2-0, по сетови 6:4 и 6:3.

Мелбурн, 23 јануари 2022 (МИА) – Првиот светски рекет во женскиот тенис, Ешли Барти се пласира во четвртфиналето на Грен слемот Австралија опен, откако денес ја совлада Аманда Анисимова со 2-0, по сетови 6:4 и 6:3.

Во меч што траеше еден час и 16 минути, Австралијката го доби првиот сет со 6:4, додека во вториот на Американката и препушти три гема.

Противничка на Барти во следната фаза ќе и биде Џесика Пегула (САД).

Наградниот фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува 54 милиони долари.

Претходно место помеѓу осумте најдобри обезбедија Медисон Кис од САД и Барбора Крејчикова од Чешка. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close