0_Web_Насловна-слајдер0_МИА Истражува.ПорталБизнисБизнис.СлајдерЕкономијаИнтервју

Банерџи за МИА: Не сум изненаден од економскиот напредок што го постигнавте во последните две децении

- Ќе ги посочам следните податоци: БДП по глава на жител се зголеми за трипати помеѓу 2002 и 2019 година, инфлацијата е блиску до инфлацијата во еврозоната во поголемиот период од последните две децении, невработеноста се намали значително, особено од 2013 година наваму, фиксниот девизeн курс послужи како сидро на стабилноста, девизните резерви се на соодветно ниво како поддршка на стабилниот девизен курс, додека конкурентноста се оценува како адекватна. Од структурен аспект, најзабележително остварување е тоа што банкарскиот систем е добро капитализиран и профитабилен, додека учеството на нефункционалните кредити во вкупните кредитите се намалија од 15 проценти во 2005 година на 3,3 проценти во 2020 година, наведува Банерџи.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close