0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерОпштество

Архиепископ Стефан: Се надеваме за автокефалија како што добија и од кого добија сите послехалкидонски цркви

Во православното предание има ред на работите. Ние се надеваме за автокефалија како што добија и од кого добија сите послехалкидонски цркви. Ниту бараме, ниту посакуваме, ниту заслужуваме експресни решенија, не сакаме нешто што ќе ја постави Охридската Архиепископија на половина пат и измеѓу, вели меѓудругото поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во интервју за грчкиот весник „То Вима“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close