Дописници МКДЛокални избори 2021

Арифи: Вакцинацијата против Ковид-19 сега нуди излез од оваа фаза на пандемијата

Градоначалничката на Тетово и кандидатка за нов мандат Теута Арифи денеска посети еден од пунктовите за вакцинација со цел да упати апел до граѓаните да ја прифатат имунизацијата како единствен начин за спас од пандемијата со Ковид-19. Таа беше во објектот на управната зграда на Музејот на тетовски крај, што е еден од двата вакцинални пунктови во моментот.

Тетово, 5 октомври 2021 (МИА) – Градоначалничката на Тетово и кандидатка за нов мандат Теута Арифи денеска посети еден од пунктовите за вакцинација со цел да упати апел до граѓаните да ја прифатат имунизацијата како единствен начин за спас од пандемијата со Ковид-19. Таа беше во објектот на управната зграда на Музејот на тетовски крај, што е еден од двата вакцинални пунктови во моментот.

– Вакцинацијата против Ковид-19 сега нуди излез од оваа фаза на пандемијата. Без вакцината, многу научници веруваат дека природниот колективен имунитет не би бил доволен за да го врати општеството во нормална состојба и дека тоа ќе резултира со поголеми фатални жртви. Ова го објавија многу здравствени организации, вклучувајќи ја и Светската здравствена организација. Во сценарио каде што би живееле во свет без вакцини, рестриктивните мерки ќе треба да останат меѓу нас долго време, изјави Арифи.

Таа посочи дека во текот на оваа година и половина во која светот се соочува со предизвикот на пандемијата, општината покажа дека има капацитет за справување.

– Отворивме вкупно четири центри за вакцинација во градот и во селата, за да можат сите граѓани да се вакцинираат без да чекаат во долги редици. Како резултат на овие позитивни политики, успеавме да го зголемиме бројот на вакцинирани во општина Тетово во последните два месеца. Во Тетово со првата доза вакцина против Ковид-19 беа вакцинирани вкупно 42,4 посто од населението, на возраст над 12 години, 49,7 посто, а над 18 години 54,3 проценти. Со втората доза, 38,6 отсто од населението беше имунизирано, од кои 45,2 посто  на 12 годишна возраст и 49,4 проценти на 18 годишна возраст, рече Арифи.

Таа го повтори апелот до граѓаните да се вакцинираат во што поголем број, бидејќи вакцинацијата е единствениот начин за зашита од Ковид-19. ас/мс/

Таг
Back to top button
Close
Close