0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталЕкономија

АППТ: Се отвори можност за развој на туризмот и пораст на руските туристи во државава

По најавата за два нови директни летови на руската авионска компанија „НОРДВИНД“ со кои се поврзаа Москва и Санкт Петербург со Скопје, се отвори можност за развој на туризмот и пораст на руските туристи во нашата земја. И покрај обидите за промоција на домашните туристички потенцијали, во изминатата декада овој пазар бележеше стагнација поради недостатокот на директен лет, но со директното поврзување оваа година, бројот на туристи во првите седум месеци во 2021 година порасна за 299 проценти во споредба со истиот период во 2020 година, додека бројот на ноќевања за истиот период е повисок за 262 отсто, соопштија од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на РСМ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close