0_Спорт.ПорталСпортФудбал

Анчелоти го израмни рекордот на Фергусон во Лигата на шампионите

Реал го победи Шахтјор со 2:1 синоќа во натпреварот од третото коло од групната фаза на Лигата на шампионите.

Мадрид, 6 октомври 2022 (МИА) – Реал го победи Шахтјор со 2:1 синоќа во натпреварот од третото коло од групната фаза на Лигата на шампионите.

За главниот тренер на мадриѓаните Карло Анчелоти ова е 102. победа во елитото фудбалско натпреварување. Во оваа статистичка категорија , Италијанецот се израмни со поранешниот тренер на Манчестер јунајтед, Алекс Фергусон.

Анчелоти постигна 102 победи на 182 натпревари. На Фергусон му беа потребни 190 натпревари за да го направи ова.

Реал Мадрид минатата сезона ја освои Лигата на шампионите. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close