0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталДописници СветМакедонија.СлајдерПолитика

Антониј Тодоров: Заострување на бугарскиот став кон Северна Македонија, не е во национален интерес на Софија

Интеграцијата на Западниот Балкан во ЕУ е апсолутен национален интерес на Бугарија и Софија треба активно да работи на тој план, оцени политикологот и професор на Новиот бугарски универзитет, Антониј Тодоров во изјава за Бугарското национално радио. Како што јави дописникот на МИА од Софија, Тодоров смета дека е потребно одржување на редовен дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Северна Македонија, оценувајќи дека заострувањето на бугарскиот став кон земјава, не е во национален интерес на Бугарија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close