БизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерЕкономија

Ангеловска-Бежоска: Со поголема транспарентост до поголема ефективност на монетарната политика

Комуникацијата на централните банки е важна не само поради транспарентноста и одговорноста, туку и за задржување на кредибилитетoт, од кој зависи успешното спроведување на монетарната политика. Колку подобро се разбрани одлуките и мерките, толку економските субјекти ќе се однесуваат на очекуваниот начин и полесно ќе се постигне целта на централните банки, порача гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска на предавањето што го одржа во рамки на Програмата за бизнис-лидери.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close